Sebedůvěra či sebevědomí – slova skloňovaná snad ve všech pádech. Vždyť co lze dnes vůbec dělat bez vlastní sebedůvěry? Skoro nic…Ale co když jsou mezi námi jedinci, kteří jsou šikovní, chytří a vzdělaní a sebedůvěra nikde? A co když tím velmi trpí, jsou na sebe totálně naštvaní, zuří, že je zase ve výběrovém řízení přeskočil někdo, kdo se choval jako suverén a o němž vědí, že neví ani polovinu toho, co oni…

Možná se Vás tyto řádky netýkají, pak jste relativně šťastní jedinci. Já se však setkávám s muži a ženami , kteří oplývají talentem, vzděláním a specifickými schopnostmi, ale nedostanou se k vysněné práci či jen k práci , ke které mají předpoklady…

Pohněte svým životem – nenechte se pohltit

via GIPHY

Věřit svých schopnostem, vědět, co je můj klíčový talent a jaké mám silné stránky je počátek “odpíchnutí” se k novému životu. Co k tomu potřebujete? Mít odvahu, být k sobě upřímný a chtít něco dokázat.

Nemusí to být nic velkého – pro začátek stačí třeba umět dobře zareagovat na kolegu, který si mě dobírá a mně to vadí Třeba umět jej poslat elegantně a s úsměvem k šípku.

Věřte, že vše kolem nás je fotbalové hřiště, na kterém si můžeme zkoušet své sebevědomí. A až nastane čas, a ten vy sami poznáte, pustíte se do “větších” věcí.

Třeba k opuštění nudné práce, ve které se nerealizuji nebo odchod od partnera, který mi nerozumí nebo mě nepodporuje.

A právě kouč je ten, který Vás cestou změny provede, poradí a směřuje Vás k cíli.

Už máte spravené sebevědomí?

Co se vlastně v životě stane, že někdo to sebevědomí má a jiný ne? Je to specifická osobnostní vlastnost , výchova v rodině nebo v případě sebedůvěry tvrdá práce na sobě? Dá se říci, že to i ono. Někteří z nás si totiž neseme z dětství zátěž v podobě tzv. systémů přesvědčení- slýchávali jsme – nevybočuj z řady, buď nenápadný/á/. Však talent a schopnosti se prosadí samy. A mnoho dalších podobných vět, které se do našeho podvědomí doslova zakously… Můžeme tyhle věty , někdy se též nazývají v koučovací „hantýrce“ metaprogramy , odstranit, vymazat z podvědomí a vlastně z mozku a své sebevědomí nakopnout a začít používat? Ano, ano, ano..

Příběh Moniky

příběh Moniky, sebevědomíPřišla před dvěma měsíci za mnou studentka lékařské fakulty – říkejme jí Monika – právě s tím, že nemá sebevědomí,nepovedla se jí jedna z těžších zkoušek, musela proto přerušit studium na celý rok, pracovala v rodinné firmě . Občas se ale musela potkat se spolužáky, kteří se jí donekonečna vyptávali, co dělá a jestli ještě bude studovat atd.atd…Také různí blízcí i vzdálení příbuzní se vyptávali a vyptávali…

Monice samozřejmě při podobné konverzaci nebylo příjemně,reagovala buď mlčením nebo výmluvou , ale protože jde o zvídavou dívku, začala hledat, jak to udělat, aby byla při setkání nejen s bývalými spolužáky v klidu a sebevědomá…

Slyšela o koučování, ale netušila přesně, o co jde… Sešly jsme se třikrát, vždy jsme dvě hodiny tvrdě pracovaly a při třetím sezení najednou začaly „události“ spolu komunikovat, postřehy třetí osoby, do které se Monika vžila , začaly být velmi zajímavé a obohacující, ještě jsem přidaly vizualizaci konkrétního příštího setkání se spolužáky a z Moniky se stává sebevědomá mladá žena, kterou jen tak něco nebo někdo nevyhodí z konceptu.

Během koučovacích sezení si dokonce ujasnila i systém učení…že nelze mozek namáhat deset hodin denně, ale je potřeba jej provětrat a také mu dodat nějakou tu radost…

Před Monikou je ještě kus práce, ale našla systém…a o to přece jde…

Aktualizováno a doplněno dne: 6. Úno 2014 @ 16:39

Co mě vlastně přivedlo ke koučinku? Potřeboval jsem někoho, kdo mi poradí, jak se mám zachovat v určitých situacích.

Kdo mi řekne, co mám dělat proto, abych už nebyl tím otloukánkem. Byl jsem na dně, v době kdy jsem Vás kontaktoval, jsem byl na totálním dně a potřeboval jsem se vyhrabat. V té době pro mě byla téměř jakákoliv komunikace i s těmi nejbližšími neuvěřitelně náročná a téměř pokaždé i hodně zraňující.

Až díky koučinku si člověk uvědomí, že už teď je vlastně dokonalý a nemusí se za ničím honit, že má všechno, co pro život potřebuje a zároveň si uvědomí, že je nutné dělat v životě kroky. A uvědomí si, že není oběť, ale tvůrce. (Celá reference)

Ladislav, 29let

Rádi bychom i s manželem vyjádřili poděkování „Kouči“ paní Zdeňce Kárné, která nám „zachránila“ naši společnou obchodní firmu.

Jsme menší kolektiv 20 lidí, ale i tak má každý z našich spolupracovníků, jak už to v životě bývá, menší nebo větší starosti.

Pozorovali jsme na některých zaměstnancích, že je práce nebaví a viditelně nejsou spokojeni, i když sami nedokázali definovat proč. Došlo nám, že na to sami nestačíme…

Už první kontakt s p. Kárnou nám přinesl úlevu a naději, že řešení existuje a my dáme náš nespokojený a rozhádaný kolektiv opět dohromady. Přes polovina zaměstnanců, včetně nás – majitelů, si prošla minimálně 2 až 3 sezeními s paní Zdeňkou v odstupu 2-3 týdnů a výsledek se dostavil.

Někdy se prostě se svými problémy lépe svěříme „cizímu“ než nejlepšímu příteli, ale je pravdou, že koučování probíhalo v důvěrném rámci. Po sérii koučovacích sezení jsme provedli malé personální úpravy, naučili jsme se všichni lépe naslouchat potřebám druhých a pracujeme na rozvoji svého sebeuvědomění.

Tak zkušeného kouče, jako je paní Zdeňka Kárná, můžeme všem jedině doporučit. Děkujeme.

Koučink s paní Kárnou byl pro mne naprosto novou zkušeností, která mi umožnila poznat lépe sama sebe, své priority a životní hodnoty.

Pomohl mi uvědomit si,  co chci a jak toho dosáhnout. Po každém společném setkání jsem se cítila plná elánu, nových podnětů a nápadů a odhodlání do další práce.

S každým sezením jsme se společně dostávaly k novým a novým věcem a otázkám, které jsem si dosud sama nikdy nepoložila a odpovědi na ně mi pomohly a dál pomáhají v mém osobním i profesním životě.

Jednatelka výrobní firmy na Moravě

Se Zdeňkou Kárnou jsme společně prošly už delší cestu..pomohla mi s přesvědčivým projevem, který ke své práci potřebuji a hlavně s motivací, kterou jsem průběžně ztrácela.

Hodně jsem zapracovala i na zvýšení víry ve své vlastní schopnosti, koučovací sezení mě baví a vždy si odnáším domů mnoho věcí k přemýšlení. Kdo chcete opravdu vylepšit svůj život, zkuste koučink.

Paní Magda
slečna Magda

Paní Iva se nemohla najít a objektivně neměla důvod k nespokojenosti. Po skončení koučování nalezla sílu a vůli k dokončení vysoké školy
Co mi dal koučink?
1. objevila jsem v sobě to, o čem jsem vůbec nevěděla……
2. znovuobjevila to, na co jsem už zapomněla…..
3. ujasnila to, co si z toho objeveného a znovuobjeveného uplatním v praxi

Paní IVA