Rodinná firma. Štěstí nebo neštěstí?

Na téma rodinná firma bylo napsáno mnoho řádků. Obecně se říká, že české rodinné firmy neměly na co navázat po padesáti letech za Železnou oponou a že se proto museli všichni členové rodiny vše učit od píky.

Ano, řemeslo či jakoukoli jinou oblast podnikání lze určitě obnovit, naučit se a přinést do firmy nové moderní technologie, zaměstnat lidi…A co dál?

rodinná firmaFirma se musí řídit

Je potřeba řídit, kontrolovat, motivovat, šířit dobou náladu a samozřejmě vydělávat. Pracuji se šéfy, majiteli a jednateli firem 50 plus a právě ta komunikace je v posledních letech dobíhá…A to dvěma způsoby: buď spontánně hovoří se všemi – členy rodiny i zaměstnanci tak, že výsledkem je syndrom vyhoření a ztráta energie nebo z jakéhosi pudu sebezáchovy nekomunikují téměř s nikým.

Řídíte firmu direktivně? Čekají vás trable.

Úkoly zadávají direktivně, diskusi nejsou otevření, při sebemenším náznaku odporu ze strany zaměstnance křičí a vyhrožují. Ani členové rodiny – mohou to být děti ve věku 20 – 30 i starší rodiče, kteří s podnikáním začali hned po roce 1989 – nejsou ušetřeni emotivních výkřiků a nařízení včetně vět typu: „ Mé práce si nikdo neváží, co bude až já nebudu, nic nuemíte a chcete řídit , nemáte ke mně respekt…“ Co s podobnou situací?

Je třeba vědět jak…

Rodinná firmaUrčitě by majitelé rodinných firem měli znát, jak funguje lidský mozek , jak reaguje na nátlak a křik, co si členové rodiny dnes myslí o jednateli otci či matce, co má mladá generace za výtky vůči řízení nebo naopak jaké mají nové nápady. Mohou se změnit otcové zakladatelé sami o sobě? To určitě ne…na začátku by mělo být pochopení sebe, doby i nové nastupující generace.

Zpětná vazba je pro majitele důležitá

Znát zpětnou vazbu. Návod – zkuste se vy sami vcítit do svého syna či dcery a podívat se na sebe jejich pohledem. Jednoduše si jejich jméno napište na čtvrtku papíru , postavte se na něj, další čtvrtku umístěte 2 metry od sebe s Vaším jménem a klaďte si otázky: Co vidím? Co slyším? Co cítím?

Budete překvapeni, co se sami od sebe dozvíte.

 

Co mě vlastně přivedlo ke koučinku? Potřeboval jsem někoho, kdo mi poradí, jak se mám zachovat v určitých situacích.

Kdo mi řekne, co mám dělat proto, abych už nebyl tím otloukánkem. Byl jsem na dně, v době kdy jsem Vás kontaktoval, jsem byl na totálním dně a potřeboval jsem se vyhrabat. V té době pro mě byla téměř jakákoliv komunikace i s těmi nejbližšími neuvěřitelně náročná a téměř pokaždé i hodně zraňující.

Až díky koučinku si člověk uvědomí, že už teď je vlastně dokonalý a nemusí se za ničím honit, že má všechno, co pro život potřebuje a zároveň si uvědomí, že je nutné dělat v životě kroky. A uvědomí si, že není oběť, ale tvůrce. (Celá reference)

Ladislav, 29let

Rádi bychom i s manželem vyjádřili poděkování „Kouči“ paní Zdeňce Kárné, která nám „zachránila“ naši společnou obchodní firmu.

Jsme menší kolektiv 20 lidí, ale i tak má každý z našich spolupracovníků, jak už to v životě bývá, menší nebo větší starosti.

Pozorovali jsme na některých zaměstnancích, že je práce nebaví a viditelně nejsou spokojeni, i když sami nedokázali definovat proč. Došlo nám, že na to sami nestačíme…

Už první kontakt s p. Kárnou nám přinesl úlevu a naději, že řešení existuje a my dáme náš nespokojený a rozhádaný kolektiv opět dohromady. Přes polovina zaměstnanců, včetně nás – majitelů, si prošla minimálně 2 až 3 sezeními s paní Zdeňkou v odstupu 2-3 týdnů a výsledek se dostavil.

Někdy se prostě se svými problémy lépe svěříme „cizímu“ než nejlepšímu příteli, ale je pravdou, že koučování probíhalo v důvěrném rámci. Po sérii koučovacích sezení jsme provedli malé personální úpravy, naučili jsme se všichni lépe naslouchat potřebám druhých a pracujeme na rozvoji svého sebeuvědomění.

Tak zkušeného kouče, jako je paní Zdeňka Kárná, můžeme všem jedině doporučit. Děkujeme.

Koučink s paní Kárnou byl pro mne naprosto novou zkušeností, která mi umožnila poznat lépe sama sebe, své priority a životní hodnoty.

Pomohl mi uvědomit si,  co chci a jak toho dosáhnout. Po každém společném setkání jsem se cítila plná elánu, nových podnětů a nápadů a odhodlání do další práce.

S každým sezením jsme se společně dostávaly k novým a novým věcem a otázkám, které jsem si dosud sama nikdy nepoložila a odpovědi na ně mi pomohly a dál pomáhají v mém osobním i profesním životě.

Jednatelka výrobní firmy na Moravě

Se Zdeňkou Kárnou jsme společně prošly už delší cestu..pomohla mi s přesvědčivým projevem, který ke své práci potřebuji a hlavně s motivací, kterou jsem průběžně ztrácela.

Hodně jsem zapracovala i na zvýšení víry ve své vlastní schopnosti, koučovací sezení mě baví a vždy si odnáším domů mnoho věcí k přemýšlení. Kdo chcete opravdu vylepšit svůj život, zkuste koučink.

Paní Magda
slečna Magda

Paní Iva se nemohla najít a objektivně neměla důvod k nespokojenosti. Po skončení koučování nalezla sílu a vůli k dokončení vysoké školy
Co mi dal koučink?
1. objevila jsem v sobě to, o čem jsem vůbec nevěděla……
2. znovuobjevila to, na co jsem už zapomněla…..
3. ujasnila to, co si z toho objeveného a znovuobjeveného uplatním v praxi

Paní IVA