Sebevědomí, víra v sebe, víra ve vlastní schopnosti. Ti, kteří pracují v různých kolektivech moc dobře vědí, o čem je řeč. Dalo by se říci, že sebevědomí je naše přesvědčení o tom, kdo jsme a jací jsme, je to naše nejhlubší vědomí toho, že žijeme dobře a v pohodě.

Začněte si věřit, sebedůvěra se vrátíPřišel za mnou na první konzultaci nedávno student, říkejme mu Petr. Vysoký a pohledný a po pár minutách mě přesvědčil, že i inteligentní s cílem stát se lékařem. Je ale ve 4.ročníku na gymnáziu – tedy před maturitou a najednou začal sám o sobě pochybovat. Přišel si vlastně ujasnit svou motivaci a přišel, aby se naučil se svými pocity pracovat. Již na prvním sezení jsme se dostali do jeho dětství, kdy byl úspěšným reprezentantem v tenisu, měl od svých 8 let tuhý režim, tréninky na tenisovém dvorci střídaly tréninky v tělocvičně či posilovně. Získával jeden juniorský titul za druhým, až ho začala bolet noha.

Sebedůvěra

Rentgeny ani jiná specializovaná vyšetření nic neukázala, a tak mu jeho okolí nevěřilo. Šlo ale o únavovou zlomeninu a náš tenista musel na půl roku přerušit tréninky i soutěže. Proč tak podrobně popisuji dětství našeho mladého muže? Tenis totiž musel v šestnácti letech přestat hrát, do formy se už nedostal a individuální plán na střední škole musel vyměnit za pravidelné návštěvy školní škamny. Kromě toho, že si obtížně zvykal na kolektiv a pravidelnou docházku, začal pociťovat nedostatek sebevědomí ve všech oblastech života..začal si totiž vyčítat, že nebyl schopný pokračovat v tenisu, že nesplnil očekávání trenéra ani rodičů.

Jak na úspěch?

Utápěl se v beznadějných myšlenkách na budoucnost a své neúspěchy v tenisu přenesl i do normálního života, následně studia. Začal navštěvovat psychologa, řešit své stavy. Odtud se dostal ke mně. Sebedůvěra se ztratila. Během čtyř sezení jsme jeho stavy „vymazali“ a nahradili novými pocity sebedůvěry, vlastně jsme události v jeho životě nahlas pojmenovali, zařadili a naplánovali způsob učení v maturitním ročníku . Byla to dřina, ale velkou výhodou bylo, že Petr sám chtěl pro sebe něco dělat a měl svůj cíl – stát se lékařem. A sebedůvěra se vrátila!

Chtějte více! Můžete, když chcete!

Podobný problém jsem řešila i s Františkem. Čtyřicetiletý projektant ve velké americké firmě si najednou uvědomil, že kolegové, kteří neměli ani tolik zkušeností, ani tolik znalostí se dostali na vyšší posty ve firmě. A on již deset let setrvává na jedné pozici. Uvědomil si, že je nekomunikativní, že se straní kolektivu a že nerad diskutuje s kolegy byť jen o věcech obyčejných. Přišel, že chce zvýšit sebedůvěru a naučit se přesvědčivě mluvit a debatovat. Během sezení jsme zjistili, že problém pochází ze 7. třídy základní školy.

Toho času totiž zažil několik nepříjemných věcí se spolužáky – byl totiž pomalejší a nechápal třeba vtipy, a tak si z něj spolužáci utahovali. Jednou jej tak zesměšnili, že již nikdy nic si nedovolil říci. A tento pocit se s ním táhl až do dospělosti. Použili jsme speciální vizualizační metody, tyhle pocity jsme umístili v mozku jinam a nahradili pocity vlastního sebeuvědomění. Byla to dřina, spoustu věcí si mladý muž nechtěl připustit, lezlo to z něj velmi pomalu, nechyběly velké emoce.

Půl roku po skončení koučování už s ním jeho šéf počítá na vyšší pozici.

Co mě vlastně přivedlo ke koučinku? Potřeboval jsem někoho, kdo mi poradí, jak se mám zachovat v určitých situacích.

Kdo mi řekne, co mám dělat proto, abych už nebyl tím otloukánkem. Byl jsem na dně, v době kdy jsem Vás kontaktoval, jsem byl na totálním dně a potřeboval jsem se vyhrabat. V té době pro mě byla téměř jakákoliv komunikace i s těmi nejbližšími neuvěřitelně náročná a téměř pokaždé i hodně zraňující.

Až díky koučinku si člověk uvědomí, že už teď je vlastně dokonalý a nemusí se za ničím honit, že má všechno, co pro život potřebuje a zároveň si uvědomí, že je nutné dělat v životě kroky. A uvědomí si, že není oběť, ale tvůrce. (Celá reference)

Ladislav, 29let

Rádi bychom i s manželem vyjádřili poděkování „Kouči“ paní Zdeňce Kárné, která nám „zachránila“ naši společnou obchodní firmu.

Jsme menší kolektiv 20 lidí, ale i tak má každý z našich spolupracovníků, jak už to v životě bývá, menší nebo větší starosti.

Pozorovali jsme na některých zaměstnancích, že je práce nebaví a viditelně nejsou spokojeni, i když sami nedokázali definovat proč. Došlo nám, že na to sami nestačíme…

Už první kontakt s p. Kárnou nám přinesl úlevu a naději, že řešení existuje a my dáme náš nespokojený a rozhádaný kolektiv opět dohromady. Přes polovina zaměstnanců, včetně nás – majitelů, si prošla minimálně 2 až 3 sezeními s paní Zdeňkou v odstupu 2-3 týdnů a výsledek se dostavil.

Někdy se prostě se svými problémy lépe svěříme „cizímu“ než nejlepšímu příteli, ale je pravdou, že koučování probíhalo v důvěrném rámci. Po sérii koučovacích sezení jsme provedli malé personální úpravy, naučili jsme se všichni lépe naslouchat potřebám druhých a pracujeme na rozvoji svého sebeuvědomění.

Tak zkušeného kouče, jako je paní Zdeňka Kárná, můžeme všem jedině doporučit. Děkujeme.

Koučink s paní Kárnou byl pro mne naprosto novou zkušeností, která mi umožnila poznat lépe sama sebe, své priority a životní hodnoty.

Pomohl mi uvědomit si,  co chci a jak toho dosáhnout. Po každém společném setkání jsem se cítila plná elánu, nových podnětů a nápadů a odhodlání do další práce.

S každým sezením jsme se společně dostávaly k novým a novým věcem a otázkám, které jsem si dosud sama nikdy nepoložila a odpovědi na ně mi pomohly a dál pomáhají v mém osobním i profesním životě.

Jednatelka výrobní firmy na Moravě

Se Zdeňkou Kárnou jsme společně prošly už delší cestu..pomohla mi s přesvědčivým projevem, který ke své práci potřebuji a hlavně s motivací, kterou jsem průběžně ztrácela.

Hodně jsem zapracovala i na zvýšení víry ve své vlastní schopnosti, koučovací sezení mě baví a vždy si odnáším domů mnoho věcí k přemýšlení. Kdo chcete opravdu vylepšit svůj život, zkuste koučink.

Paní Magda
slečna Magda

Paní Iva se nemohla najít a objektivně neměla důvod k nespokojenosti. Po skončení koučování nalezla sílu a vůli k dokončení vysoké školy
Co mi dal koučink?
1. objevila jsem v sobě to, o čem jsem vůbec nevěděla……
2. znovuobjevila to, na co jsem už zapomněla…..
3. ujasnila to, co si z toho objeveného a znovuobjeveného uplatním v praxi

Paní IVA