Šéfové a peníze

šéfovéS většinou klientů z řad manažerů, jednatelů či ředitelů, se kterými  řeším jejich firemní existenci v podobě plánování, rozlišování důležitých a naléhavých věcí , time managementu a komunikaci se zaměstnanci – se postupem času dostanu vždy na téma jak ohodnotit spravedlivě zaměstnance.

Posléze kdy dávat prémie a kdy vzít osobní ohodnocení, pokud je odměňování ve firmě nastaveno tímto způsobem.

U některých oborů jsou kritéria jasná, ale u mnohých nikoli. A tak plat se nastavuje prostě“ by voko“. Mluvím samozřejmě o privátních firmách s českými majiteli. V korporacích, tam, kde vládne alespoň částečně zahraniční duch a v příspěvkových organizacích je situace zcela jiná.

Jak ohodnotit zaměstnance

Úvahy a myšlenky, jak ohodnotit zaměstnance se přitom pohybují různým směrem. Mnozí majitelé dlouhodobě nepřidávají, protože přece oni nesou to riziko, oni riskují svůj krk a zaměstnanec se jen veze. Někdy zase majitel či jednatel soudí podle sebe, svých nároků na život a svého vztahu k penězům. Často argumentují –  vždyť já si dávám minimální plat- proč bych měl přidávat těm, kteří jen čekají a nechtějí zůstat déle po pracovní době?

Vyšší plat?

V takovém případě podřízení nějakou dobu fungují, odhadují, jestli mají méně než kolega nebo naopak více než kolega a když dojdou k závěru – ve vlastní mysli – že asi mají méně a dělají hodně , seberou se a jdou meldovat o vyšší plat. Obvykle spontánně, bez přípravy a argumentů…Úspěch v podobě přidání se ale většinou nedostaví. Šéfové argumentují délkou zaměstnání, výkonem, nespolehlivostí či nedotahováním úkolů do zdárného konce.

Jak rozdělovat firemní peníze?

Ano, firma funguje, dělá slušný obrat, ale jednatel je nespokojený, nervní a pod stálým tlakem požadavků lidí, které zaměstnává. Situace se vyhrotí naznačením odchodu některého  z klíčových lidí…v mysli  majitele nastane zmatek, pocity ohrožení, rychlý závěr a nadstandardní přidání…  A pak se jen modlit, aby se odměněný zaměstnanec nepochlubil. Takový majitel má s největší pravděpodobností  v hlavě zažraný tzv. metaprogram ve vztahu k penězům. Možná jeho maminka vždy musela hodně počítat, tatínek jí všechny peníze odevzdával, o penězích se nemluvilo – vždyť to je přece neslušné a malý František  až do středoškolského věku netušil naprosto nic o rodinném rozpočtu. A teď má firemní peníze rozdělovat?  Oceňovat výkon, talent, schopnosti a  dovednosti? Jak proboha? Podle jakého klíče?

A přitom stačí tak málo: pojmenovat problém, chtít ho řešit  a zkusit koučink.

Co mě vlastně přivedlo ke koučinku? Potřeboval jsem někoho, kdo mi poradí, jak se mám zachovat v určitých situacích.

Kdo mi řekne, co mám dělat proto, abych už nebyl tím otloukánkem. Byl jsem na dně, v době kdy jsem Vás kontaktoval, jsem byl na totálním dně a potřeboval jsem se vyhrabat. V té době pro mě byla téměř jakákoliv komunikace i s těmi nejbližšími neuvěřitelně náročná a téměř pokaždé i hodně zraňující.

Až díky koučinku si člověk uvědomí, že už teď je vlastně dokonalý a nemusí se za ničím honit, že má všechno, co pro život potřebuje a zároveň si uvědomí, že je nutné dělat v životě kroky. A uvědomí si, že není oběť, ale tvůrce. (Celá reference)

Ladislav, 29let

Rádi bychom i s manželem vyjádřili poděkování „Kouči“ paní Zdeňce Kárné, která nám „zachránila“ naši společnou obchodní firmu.

Jsme menší kolektiv 20 lidí, ale i tak má každý z našich spolupracovníků, jak už to v životě bývá, menší nebo větší starosti.

Pozorovali jsme na některých zaměstnancích, že je práce nebaví a viditelně nejsou spokojeni, i když sami nedokázali definovat proč. Došlo nám, že na to sami nestačíme…

Už první kontakt s p. Kárnou nám přinesl úlevu a naději, že řešení existuje a my dáme náš nespokojený a rozhádaný kolektiv opět dohromady. Přes polovina zaměstnanců, včetně nás – majitelů, si prošla minimálně 2 až 3 sezeními s paní Zdeňkou v odstupu 2-3 týdnů a výsledek se dostavil.

Někdy se prostě se svými problémy lépe svěříme „cizímu“ než nejlepšímu příteli, ale je pravdou, že koučování probíhalo v důvěrném rámci. Po sérii koučovacích sezení jsme provedli malé personální úpravy, naučili jsme se všichni lépe naslouchat potřebám druhých a pracujeme na rozvoji svého sebeuvědomění.

Tak zkušeného kouče, jako je paní Zdeňka Kárná, můžeme všem jedině doporučit. Děkujeme.

Koučink s paní Kárnou byl pro mne naprosto novou zkušeností, která mi umožnila poznat lépe sama sebe, své priority a životní hodnoty.

Pomohl mi uvědomit si,  co chci a jak toho dosáhnout. Po každém společném setkání jsem se cítila plná elánu, nových podnětů a nápadů a odhodlání do další práce.

S každým sezením jsme se společně dostávaly k novým a novým věcem a otázkám, které jsem si dosud sama nikdy nepoložila a odpovědi na ně mi pomohly a dál pomáhají v mém osobním i profesním životě.

Jednatelka výrobní firmy na Moravě

Se Zdeňkou Kárnou jsme společně prošly už delší cestu..pomohla mi s přesvědčivým projevem, který ke své práci potřebuji a hlavně s motivací, kterou jsem průběžně ztrácela.

Hodně jsem zapracovala i na zvýšení víry ve své vlastní schopnosti, koučovací sezení mě baví a vždy si odnáším domů mnoho věcí k přemýšlení. Kdo chcete opravdu vylepšit svůj život, zkuste koučink.

Paní Magda
slečna Magda

Paní Iva se nemohla najít a objektivně neměla důvod k nespokojenosti. Po skončení koučování nalezla sílu a vůli k dokončení vysoké školy
Co mi dal koučink?
1. objevila jsem v sobě to, o čem jsem vůbec nevěděla……
2. znovuobjevila to, na co jsem už zapomněla…..
3. ujasnila to, co si z toho objeveného a znovuobjeveného uplatním v praxi

Paní IVA